Produkty ARDACO čerpajú z vlastného výskumu a vývoja
Významné investície do výskumných aktivít umožňujú, aby si výrobky spoločnosti Ardaco udržali špičkovú úroveň. Zameranie výskumu je pomerne široké a prvý impulz prichádza z vízie spoločnosti ohľadom nových produktov, funkcií a potrieb zákazníkov.
Pri tvorbe produktov vývojové tímy stavajú na technológiách objavených a skúsenostiach získaných v priebehu výskumu. Od prvého prototypu technológie po skutočný produkt určený pre koncového zákazníka vedie dlhá cesta. Aby sa zabezpečilo, že harmonogram, zdroje a kvalita produktu sú v dostatočne dobrom pomere, vývojové procesy spoločnosti Ardaco sú prísnejšie ako jej výskumné procesy.
Ardaco sa v rámci výskumno-vývojových aktivít zapája aj do viacerých slovenských a európskych iniciatív, pričom bolo zastúpené v riadiacich orgánoch platforiem EPoSS ETP a ARTEMISIA JTI.
Podľa oficiálnych štatistík vykonaných príslušnými orgánmi EÚ, je Ardaco najlepšou SME organizáciou v rámci Slovenska s úspešne zvládnutými 6 projektami, v rámci ktorých predstavoval príspevok EÚ viac ako 3,15 milióna €.

PosleDné projekty
Secure OpenAdvanced Metering Infrastructure
Hlavný cieľ projektu:
Hlavným cieľom projektu je zabezpečiť praktické uplatnenie inovácie vysokého stupňa dosiahnutej realizáciou činností priemyselného výskumu.
Realizácia projektu je zameraná na inováciu produktov spočívajúcu vo výskume, návrhu a zabezpečení praktického uplatnenia bezpečnej otvorenej
pokročilej meracej infraštruktúry - SOAMI (Secure OpenAdvanced Metering Infrastructure).
Projekt SOAMI je zameraný na poskytovanie nového typu komplexných smart služieb, ktoré umožnia využitie už existujúcich riešení a výrobkov v oblasti pokročilej meracej infraštruktúry a IoT zariadení a meračov.
Projekt je realizovaný 2 partnermi (Ardaco, a.s., T - Industry, s.r.o.), nadväzuje na doterajšiu činnosť oboch partnerov a je realizovaný prostredníctvom jednej hlavnej aktivity: Priemyselný výskum. Projekt je realizovaný v Bratislave.
Hlavný cieľ aktivity „priemyselný výskum“:
Výskum a návrh systému „SOAMI - bezpečná otvorená pokročilá meracia infraštruktúra“ podporený novo vyvinutým senzorom integrovaného
prostredníctvom bezpečných IoT senzorových sietí.
Výsledkom projektu bude inovácia produktov vysokého stupňa – produkty nové pre európsky trh.
Parciálne výsledky realizácie jednotlivých činností budú zosumarizované a transformované do konečného výsledku realizácie projektu, t.j. do
zhotovenia funkčných prototypov nových produktov – IoT elektronický modul pre SmartMetre a SOAMI - platforma smart služieb, ktoré budú
následne uvedené do produkčnej praxe/ produkcie (poskytovania služby) prijímateľa a partnera podľa požiadaviek.
Ciele a výsledky projektu sa budú sledovať prostredníctvom 10 merateľných ukazovateľov.
Automatizovaný systém pre vyhodnocovanie nebezpečenstva vzniku požiaru
Dopytovo-orientovaný projekt financovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu, kód projektu v ITMS2014+: 313012Q879
Hlavný cieľ projektu:
Hlavným cieľom projektu je zabezpečiť praktické uplatnenie inovácie vysokého stupňa dosiahnutej realizáciou činností priemyselného výskumu.
Projekt je zameraný na produkciu nového systému FDAAS - FireDanger Assessment Automatized System, ktorý umožní zvýšiť úroveň ochrany v
prírodnom prostredí. Navrhnutá služba ponúka detailné hodnotenie nebezpečenstva vzniku požiaru.
Projekt je realizovaný 2 partnermi (Ardaco, a.s., Technická univerzita vo Zvolene), nadväzuje na doterajšiu činnosť oboch partnerov a je
realizovaný prostredníctvom 2 hlavných aktivít: Priemyselný výskum a Realizácia inovačných opatrení. Výskumno-vývojová časť projektu je
realizovaná v Trnave a vo Zvolene. Inovačná časť projektu je realizovaná v Trnave.
Hlavný cieľ aktivity „priemyselný výskum“:
Výskum a návrh komplexného automatizovaného systému na posúdenie požiarneho nebezpečenstva v prírodnom prostredí na základe údajov o
atmosférických a mikroklimatických pomeroch prostredia získaných prostredníctvom IoT senzorových sietí.
Hlavný cieľ aktivity „realizácia inovačných opatrení“:
Zabezpečenie praktického uplatnenia dosiahnutej inovácie vysokého stupňa a jej zavedenie do produkčného procesu žiadateľa.
Výsledkom projektu bude zhotovený a následne do produkčnej praxe uvedený nový produkt (služba) - FDAAS - automatizovaný systém pre vyhodnocovanie nebezpečenstva vzniku požiaru v prírodnom prostredí s rádovo vyšším priestorovým rozlíšením ako umožňujú existujúce systémy, a to prostredníctvom výskumu a návrhu inovatívnych metód tvorby a vyhodnocovania palivového modelu s využitím najmodernejších metód modelovania a technológií senzorových sietí.
Ciele a výsledky projektu sa budú sledovať prostredníctvom 10 merateľných ukazovateľov.
Komplexné komunikačné zariadenie pre inovatívne riadenie výrobných a podporných procesov v priemysle
Dopytovo-orientovaný projekt financovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu, kód projektu v ITMS2014+: 313012P897
Hlavný cieľ projektu:
Hlavným cieľom projektu je podpora výskumno-vývojových a inovačných činností za účelom inovácie produktu vysokého stupňa uplatniteľného v rámci priemyselnej revolúcie „Priemysel 4.0“.
Projekt je zameraný na inováciu produktu spočívajúcu vo vývoji a následnej výrobe produktu FaceControl – komplexné komunikačné zariadenie orientované na riadenie výrobných a podporných procesov v priemysle.
Projekt je realizovaný 3 partnermi (APIS spol. s r.o., Ardaco, a.s., Ústav informatiky SAV), nadväzuje na doterajšiu činnosť všetkých 3 partnerov a je realizovaný prostredníctvom 2 hlavných aktivít. Inovačná časť projektu je realizovaná v Banskej Bystrici. Výskumno-vývojová časť je realizovaná v Banskej Bystrici, Trnave, Liptovskom Mikuláši a Košiciach.
Hlavný cieľ aktivity „priemyselný výskum“:
Výskum inovatívnych metód riadenia výrobných a podporných procesov v priemysle s využitím najmodernejších technológií identifikácie a monitorovania osôb pomocou metód rozpoznávania tvárí v priestore.
Hlavný cieľ aktivity „realizácia inovačných opatrení“:
Zabezpečenie praktického uplatnenia dosiahnutej inovácie vysokého stupňa a jej zavedenie do produkčného procesu žiadateľa.
Výsledkom projektu bude zhotovený funkčný prototyp nového produktu - FaceControl - komplexné komunikačné zariadenie orientované nariadenie výrobných a podporných procesov v priemysle (vrátane modulu pre identifikáciu s pomocou mobilných zariadení a modulu na overovanie autenticity obrazových dát), ktorý bude následne uvedený do produkčnej praxe/ sériovej výroby žiadateľa podľa požiadaviek, čím bude následne dosiahnutá plánovaná inovácia produktu vysokého stupňa.
Ciele a výsledky projektu sa budú sledovať prostredníctvom 11 merateľných ukazovateľov.